Pensacola Camellia Club Sweetie Pie © Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2014 Show

CERTIFICATES:

Gold Certificate (unprotected)
57 Blue Ribbons
167
Chuck & Bev Ritter
Silver Certificate (unprotected)
44 Blue Ribbons

Paul Huerkamp
Gold Certificate (protected)
51 Blue Ribbons
163
Jim Smelley
Silver Certificate (protected)
33 Blue Ribbons
165
Walter & Alice Creighton

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING
Best Unprotected Bloom - John R. & Jean Comber Memorial Award
Best Protected Bloom - John Edwards Memorial Award

Very Large
148
Frank Houser Variegated
Chuck & Bev Ritter
Runner Up
150
Helen Bower
Randolph & Marilyn Maphis

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large
72
Edna Bass Variegated
Skip Vogelsang
Runner Up
74
Show Time
Chuck & Bev Ritter
Large
76
Mary Ffischer
Howard & Mary Rhodes
Runner Up
78
‘Mrs. D.W. Davis Descanso’
Chuck & Bev Ritter
Medium
80
Black Magic
Skip Vogelsang
Runner Up
82
Magic City
Chuck & Bev Ritter
Small
84
Les Marbury
Skip Vogelsang
Runner Up
86
Red Hots
Roger Vinson
Miniature
88
‘Fir Cone Variegated’
Chuck & Bev Ritter
Runner Up
90
‘Little Slam Pink’
Chuck & Bev Ritter

Class B: Reticulata: (Includes hybrids w/ reticulata parentage) unprotected

Very Large
94
Pleasant Memories
Chuck & Bev Ritter
Runner Up
96
Harold Paige
Chuck & Bev Ritter
Large
98
Terrell Weaver Variegated
Chuck & Bev Ritter
Runner Up
100
Miss Tulare
Al & Vickie Baugh

102


Lady Ruth Ritter
Chuck & Bev Ritter

Runner Up
104
Black Lace
Paul Huerkamp

Class C: Non-Reticulata Hybrids

Large/Very Large
106
Phil Piet Pink
Chuck & Bev Ritter
Runner Up
108
Phil Piet

Chuck & Bev Ritter
Medium
110
Raspberry Flambe
Al & Vickie Baugh

Runner Up
114
Debbie

Paul Huerkamp

Small

116
Punkin

Chuck & Bev Ritter
Runner Up
120
Spring Festival

Roger Vinson

Class D: Trays

Tray of three Japonica
Charles & Jeanne Earnest Award
122
Something Beautiful
Skip Vogelsang
Tray of three Reticulata
124
Ray Gentry Var.
Chuck & Bev Ritter

Tray of three Hybrid same variety

126Star Above Star
Roger Vinson

Tray of three any combination

127
Nuccio Bella Rosa, Feathery Touch, Something Beautiful
Skip Vogelsang

Tray of three same variety
152

Professor Sargent
Dottie King

 

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large
70
Mrs. D.W. Davis Special
Jim Smelley
Runner Up
68
Lauren Tudor
Walter & Alice Creighton
Large
66
Guilio Nuccio Variegated
Randolph & Marilyn Maphis
Runner Up
64
Georgia National Fair
Randolph & Marilyn Maphis
Medium
62
Black Magic
Walter & Alice Creighton
Runner Up
60
Elaine's Betty Pink Variegated
Jim Smelley
Small
58
Amazing Grace
Jim Smelley
Runner Up
55
Dr. Frank Wilson
Randolph & Marilyn Maphis
Miniature
54
Little Slam Var.
Jim Smelley
Runner Up
52
Fir Cone Var.
Walter & Alice Creighton

Class C: Hybrid (w/no retic parent) protected

Very Large/Large
35
Mona Jury Var
Jim Smelley
Runner Up
33
Phil Piet
Howard & Mary Rhodes

Medium
31
Julie
Randolph & Marilyn Maphis

Runner Up
29
Paige Camellia
Walter & Alice Creighton

Small/Mn
27
Buttons n Bows
Walter & Alice Creighton

Runner Up
25
Spring Daze
Jim Smelley

Class C: Reticulata (Inc. hybrids w/retic parent) protected

Very Large
47
Pleasant Memories
Ralph & Marilyn Maphis
Runner Up
45
Frank Houser
Jim Smelley
Large
43
Tango Var.
Randolph & Marilyn Maphis
Runner Up
41
Valentines Day
Randolph & Marilyn Maphis
Med to Small
39
Black Lace Peony Var
Randolph & Marilyn Maphis
Runner Up
37
Lois Boudreaux
Walter & Alice Creighton

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica
23
Tama Vino
Jim Smelley
Tray of three Reticulata same variety protected
21
Frank Houser Var
Walter & Alice Creighton
Tray of three Hybrid same variety protected
19
Julia
Walter & Alice Creighton
Tray of three(any combination)

17
Angel Kloman, Dragon Fireball, Brooke
Howard & Mary Rhodes

Section III: Species, Seedlings, and Mutations

Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Sweepstakes
15
Star Above Star
Roger VInson

Sweepstakes Runner Up
13
Midnight Ruby
Skip Vogelsang

Class B:  Seedlings

Large/VLg
130
Hulyn Smith Seedling
Chuck & Bev Ritter
Sm/MD
132
Unknown
Paul Huerkamp

Best Sport
134
Sport of ML Spencer
Chuck & Bev Ritter
Best Spray
138
Shôwa-no-sakae
Joan Blanchard

Section IV: Novice/Student

Very Large
161
Rosea Superba
Hank Bell

Large
159
Mathotiana
Carolyn Pulford

Medium
156
Cameo Pink
Paul Bruno

Small

154
Florence Daniel
Leanna Brennan

SPECIAL AWARDS

Best Unprotected Pink Perfection Bloom
Alma Jordan Memorial Award

140
Pink Perfection
Paul Huerkamp
Best Unprotected Pensacola Developed Variety Bloom
Richard J. Hooton, Sr. Five Flags Award

142
Lundy's Legacy
Skip Vogelsang

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award

144
Jim Smelley

 Best Peggy's Blush
Don & Peggy Applegate Award

146
Roger Vinson

Best Heritage Camellia pre 1937
136
Kiku-Toji
 
Best White Bloom Unprotected
92
Melissa Ann
Chuck & Bev Ritter
Best White Bloom Protected50
White Porcelain
Jim Smelley