Pensacola Camellia Club Sweetie Pie  Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2013 Show

CERTIFICATES:

Gold Certificate (unprotected)


Jerry & Carol Selph
Silver Certificate (unprotected)


Chuck & Bev Ritter
Gold Certificate (protected)


Jim Smelley
Silver Certificate (protected)


Walter & Alice Creighton

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING
Best Unprotected Bloom - John R. & Jean Comber Memorial Award
Best Protected Bloom - John Edwards Memorial Award

Very Large

Hall's Pride Var.
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Pete Galli
Walter & Alice Creighton

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large

Lauran Tudor
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Show Time
Dante Kahn
Large

Royal Velvel Var
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Daddy Mac
John Davy
Medium

Bella Romano
Forest Latta
Runner Up

Miss Charleston Var.
Jerry & Carol Selph
Small

Tama Peacock
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Red Hots
Fred & Sandra Jones
Miniature

Just Darling
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Domoto's Petite
Chuck & Bev Ritter
White

Mary Alice Cox
Chuck & Bev Ritter
 

Class B: Reticulata: (Includes hybrids w/ reticulata parentage) (in open)

Very Large

Harold L Page
Paul Huerkamp
Runner Up

Ray Gentry Var
Chuck & Bev Ritter
Large

Valentines Day
Paul Huerkamp
Runner Up

Valentines Day
Chuck & Bev Ritter
Medium/Small

Lady Ruth Ritter
Chuck & Bev Ritter

Runner Up

June Norman

Chuck & Bev Ritter

Class C: Non-Reticulata Hybrids

Large/Very Large

Mona Jury
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Phil Piet

Chuck & Bev Ritter
Medium

Julie
Paul Huerkamp

Runner Up

Julie Var

Jerry & Carol Selph

Small


Punkin

Skip Vogelsang
Runner Up

Spring Daze

Fred & Sandra Jones

Class D: Trays

Tray of three Japonica

Mrs. D. W. Davis Descanso .
Chuck & Bev Ritter
Tray of three Reticulata

California Sunset
Chuck & Bev Ritter

Tray of three Hybrid same variety

Fallen Angel
Roger Vinson

Tray of three any combination


Happy Birthday, Sawada's Dream, Pink Perfection
Fred & Sandra Jones

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large

Show Time
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Paul Haskee
Walter & Alice Creighton
Large

Jay Ellis
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Tomorrow's Dawn
Jim Smelley
Medium

Elaine's Betty
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Betty Sheffield Supreme
Howard & Mary Rhodes
Small

Tama Vino
Jim Smelley
Runner Up

Ellen Daniel
Jim Smelly
Miniature

Fir Cone Var
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Lipstick
Howard & Mary Rhodes
Best White Bloom

Melissa Anne
Walter & Alice Creighton
 

Class B: Reticulata & Reticulata Hybrids

Very Large

Ealry Girly
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Harold L Page
Walter & Alice Creighton

Large

Sir Robert Muldoon
Jim Smelley

Runner Up

WP Gilley
Fred & Sandra Jones

Medium/Small

Mary O'Donnell
Howard & Mary Rhodes

Runner Up

Black Lace
Walter & Alice Creighton

Class C: Hybrid (non-retic) (protected)

Large/Very Large

Anticipation Var
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Delores Edwards
Jim Smelley
Medium

Louis Boudreaux
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Debbie
Walter & Alice Creighton
Mn to Small

Buttons 'n Bows
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Senritsu-Ko
Jim Smelley

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica

Melissa Anne
Walter & Alice Creighton
Tray of three Reticulata same variety protected

Pleasant Memories
Howard & Mary Rhodes
Tray of three Hybrid same variety protected

Leah Gay
Jim Smelly
Tray of three(any combination)


Unnamed
Howard & Mary Rhodes

Section III: Species, Seedlings, and Mutations

Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Sweepstakes

Shooting Star
Walter & Alice Creighton

Sweepstakes Runner Up

Star Above Star
Jerry & Carol Selph

Class B:  Seedlings

Large/VLg

Pursel Retic 2412
Howard & Mary Rhodes
Sm/MD

Chance Hybrid
Skip Vogelsang

Best Sport

Happy Birthday
Tom Warriner
Best Spray

Sparkling Burgandy
Joan Blanchard

Section IV: Novice/Student

Large to Very Large

Lauran Tudor

Runner Up

Lady Laura

Large

Mathotiana

Runner Up


RL Weeler

Medium

Star Above Star


Runner Up

Blood of China
Small

Ava Maria
Runner Up

Pink Perfection
Minature

Florence Daniel


Runner Up

No Award

Tray of three (any combination)

Mercury Supreme, Professor Charles S. Sargent

Charles S Sargent

Tray of three (same variety)

Star Above Star

SPECIAL AWARDS

Best Unprotected Pink Perfection Bloom
Alma Jordan Memorial Award


Pink Perfection
Paul Huerkamp
Best Unprotected Pensacola Developed Variety Bloom
Richard J. Hooton, Sr. Five Flags Award


Sporting Class
John Davy

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award


Key Berridge
Howard & Mary Rhodes

 Best Peggy's Blush
Don & Peggy Applegate Award


Peggy's Blush
Jerry & Carol Selph

Evelyn A. Abendroth Award Best C. Japonica Rachel Tarpy

Rachel Tarpy
Randolph & Marlyn Maphis
Arminta C. Cawood Award Most Outstanding Camellia Japonica:


Edna Bass Var.
Skip Vogelsang

Evelyn A. Abendroth Award Best C. Japonica Rachel Tarpy

Margaret Davis
Jerry & Carol Selph

Frances Shannon Racoff Award Best formal double C. Japonica

Purple Swirl
Howard & Mary Rhodes