Pensacola Camellia Club Sweetie Pie  Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2012 Show

CERTIFICATES:

Gold Certificate (unprotected)

Blue Ribbons
Jerry & Carol Selph
Silver Certificate (unprotected)

Blue Ribbons
Chuck & Bev Ritter
Gold Certificate (protected)
Blue Ribbons
Blue Ribbons
Jim & Elaine Smelley
Silver Certificate (protected)

Blue Ribbons
Walter & Alice Creighton

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING
Best Unprotected Bloom - John R. & Jean Comber Memorial Award
Best Protected Bloom - John Edwards Memorial Award

Very Large

Frank Houser Var.
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Pleasant Memories
Howard & Mary Rhodes

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large

Georgia National Fair
Al & Vicki Baugh
Runner Up

Grand Prix
Howard & Mary Rhodes
Large

Dick Hardison
Al & Doris Lefebvre
Runner Up

Nuccio's Bella Rosa Var.
Mickey Moore
Medium to Large

Grand Marshal Var.
Chuck & Bev Ritter

Runner Up

Premier Var.
Jerry & Carol Selph

Medium

Betty Sheffield Supreme
Forrest Latta
Runner Up

Bev Piet's Smile
Howard & Mary Rhodes
Small

Little Babe Var.
Tom & Cindy Warriner
Runner Up

Hishi-karaito
Chuck & Bev Ritter
Miniature

Fircone Var.
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Man Size
Forrest Latta
White

Julia Taylor
Jerry & Carol Selph
 

Class B: Reticulata: (Includes hybrids w/ reticulata parentage) (in open)

Very Large

Dr. Clifford Parks
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Frank Houser
Chuck & Bev Ritter
Large

Valentines Day
Roger Vinson
Runner Up

TangoVar.
Howard & Mary Rhodes
Medium/Small

Lady Ruth Ritter
Jerry & Carol Selph

Runner Up

Betty Ridley

Jerry & Carol Selph

Class C: Non-Reticulata Hybrids

Large/Very Large

Phil Piet Pink
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Cile Mitchell

Howard & Mary Rhodes
Medium

Joe Nuccio
Forest Latta

Runner Up

Julie Var

Paul Huerkamp

Small


Spring Daze

Paul Huerkamp
Runner Up

Buttons 'n Bows

Howard & Mary Rhodes

Class D: Trays

Tray of three Japonica

Buttermint .
Roger Vinson
Tray of three Reticulata

Audrey Claire
Howard & Mary Rhodes
Tray of three Hybrid same variety

No Award
Tray of three any combination

Frank Houser, Mary A Cox, Something Beautiful
Skip Vogelsang

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large

Paul Haskee Var.
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Edna Bass
Howard & Mary Rhodes
Large

Tomorrow Park Hill Blush
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Georgia National Fair
Randolph & Marilyn Maphis
Medium to Large

Midnight Magic
Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Lady Kay
Howard & Mary Rhodes
Medium

Elaine's Betty
Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Cherries Jubilee
Randolph & Marilyn Maphis
Small

Little Babe Var.
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Wilamina
Howard & Mary Rhodes
Miniature

Sue Kendall
Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Man Size
Walter & Alice Creighton
Best White Bloom

Lucy Stewart
Howard & Mary Rhodes
 

Class B: Reticulata & Reticulata Hybrids

Very Large

Dr. Clifford Parks
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Early Girly
Walter & Alice Creighton

Large

Mona Jury
Jim and Elaine Smelley

Runner Up

Tango Var.
Jim and Elaine Smelley

Medium/Small

Black Lace
Walter & Alice Creighton

Runner Up

Mary Ellen Dowden
Jim and Elaine Smelley

Class C: Hybrid (non-retic) (protected)

Large/Very Large

Myra Price
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Phil Piet
Jim and Elaine Smelley
Medium

Julia
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

First Blush
Jim and Elaine Smelley
Small

Spring Daze
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Buttons 'n Bows
Howard & Mary Rhodes

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica

Melissa Anne
Walter & Alice Creighton
Tray of three Reticulata same variety protected

Pete Galli
Walter & Alice Creighton
Tray of three Hybrid same variety protected

Cile Mitchell
Mickey Moore
Tray of three(any combination)

No Award

Section III: Species, Seedlings, and Mutations

Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Sweepstakes

Star Above Star
Jerry & Carol Selph

Sweepstakes Runner Up

Shooting Star
Walter & Alice Creighton

Class B:  Seedlings

Large/VLg

James Smelley
Chuck & Bev Ritter
Sm/MD

Royal Velvet
John Davy

Best Sport

Elaine Daniel Rd Var
Jim & Elaine Smelley
Best Spray

Hot Flash
Joan Blanchard

Section IV: Novice/Student

Large to Very Large

Show Time
Buzz Ritchie

Runner Up

R.L. Wheeler
Sandra Sherman

Large

Royal Velvet
Sandra Sherman

Runner Up


Helen Bower
Sandra Sherman

Medium

Sea Foam

Sandra Sherman

Runner Up

Candy Apple
Sandra Sherman
Small

Pink Perfection

Carolyn Pulford
Runner Up

Man Size
Jerry Fritz
Minature

Hot Flash

Joan Blanchard

Runner Up

No Award

Tray of three (any combination)

Takanini, Alba Plena

Sandra Sherman

Tray of three (same variety)

Mathotiana
Sandra Sherman

SPECIAL AWARDS

Best Unprotected Pink Perfection Bloom
Alma Jordan Memorial Award


Pink Perfection
Ron Driskell
Best Unprotected Pensacola Developed Variety Bloom
Richard J. Hooton, Sr. Five Flags Award


Lady Laura
Richard Hooton

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award



Key Berridge
Mickey Moore

 Best Peggy's Blush
Don & Peggy Applegate Award



Peggy's Blush
Jim and Elaine Smelley

Best tray any combination of varieties or species with one L/V

Frank Houser, Mary A Cox, Something Beautiful
Skip Vogelsang