Pensacola Camellia Club Sweetie Pie  Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2009 Show

Best protected bloom
Jesse & Mary Anna Barfield Memorial Award


Ray Gentry
Jim and Elaine Smelley

Best unprotected bloom
John R. & Jean Comber Memorial
Award


Melissa Anne
Vernon & Betty Vinson

 

 SWEEPSTAKES:

Unprotected


Rena Swick - Variegated

John M.Davy
Runner Up


Nuccio Carrosell
Micky & Mary Moore
Protected

Tomorrow's Dawn Blush
James & Elaine Smelley
Runner Up

Nuccio's Pink Lace
Walter & Alice Creighton

 

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES:

Unprotected


Protected

 
OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large

Lauren Tudor
Tom Warriner
Runner Up

Paul Haskee Var
Vernon & Betty Vinson
Large

Henry E Huntington
Richard Hooton
Runner Up

Edward Cole
Frank & Loyce Burkhalter
Medium to Large

Elaine's Betty
Skip Vogelsang

Runner Up

Satuma Kurenal
Vernon & Betty Vinson

Medium

Don-Mac
John M Davy
Runner Up

Black Lace
Dante Kahn, Jr.
Small

Tudor Baby Var
Al & Vickie Baugh
Runner Up

Black Gold Var
Homer L. Richardson
Miniature

Something Beautiful
Skip Vogelsang
Runner Up

Baby Sargent
Richard Hooton
White

Ruth C Mcnair
John M Davy
 

Class B: Reticulata: (Includes hybrids w/ reticulata parentage) (in open)

Very Large

Frank Houser Var
Frank & Joyce Burkhaltert
Runner Up

Nita McRae
Dante Kahn, Jr
Large

Miss Tulare Var
Skip Vogelsang

 Medium or Small

Betty Ridley Var
Carl Brady

Class C: Non-Reticulata Hybrids

Large/Very Large

Cile Mitchell
Carl Brady
Runner Up

Lavender Prince II
Al & Vickie Baugh
Medium

Ack-scent
John M Davy

Small

Freedom Bell
John M Davy

Class D: Trays

Tray of three Japonica

Moonlight Bay
Vera Curry
Tray of three Reticulata

Dream Girl
Don Applegate
Tray of three Hybrid/Other Species

Miss Tulane, Something Beautiful, Melissa Ann
Skip Vogelsang
 

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large

Showtime
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

 Lauren Tudor, Pink
Jim and Elaine Smelley
Large

Carter's Sunbust Blush
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Showman
Jim and Elaine Smelley
Medium to Large

Sea Foam
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Grand marshal
Walter & Alice Creighton
Medium

Linda Brothers
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Black Magic
Jim and Elaine Smelley
Small

Kiki-Toji Var.
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Tama Vino
Walter & Alice Creighton
Miniature

Something Beautiful
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Man Size
Jim and Elaine Smelley

Class B: Reticulata & Reticulata Hybrids

Very Large

Early Girly
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Frank Houser
Jim and Elaine Smelley

Small/Medium

Betty Ridley
Mickey & Mary Moore

 

Class C: Hybrid (non-retic) (protected)

Large/Very Large

Mona Jury, V
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Anticipation Var
Walter & Alice Creighton
Medium

Island Sunset
Walter & Alice Creighton
Small

Spring Daze
Walter & Alice Creighton

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica

Something Beautiful
Walter & Alice Creighton
Tray of three Reticulata

Frank Houser Var.
Walter & Alice Creighton
Tray of three Hybrid/Other Species

No Award
Tray of three(any combination)

Elaine's Betty, Kirsti Leigh, Grand Marshall
James & Elaine Smelley

Section III: Species, Seedlings, and Mutations

Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Best Bloom

 Reverend Ida
John M Davy

Runner Up

Mine-no-yuki
Ashley Maacks

Class B:  Seedlings

Best Very Large or Large

Large Japonica, Unnamed
Paul Huerkamp
Runner Up

Waltz Time Seedling
Reid Leonard

Best Mutant Bloom

Extravaganza
James & Elaine Smelley
 

Section IV: Novice/Student

Large to Very Large

R.L. Wheeler
Dennis Kohli

Medium

Aunt Jetty Var
Owens Light

Small

Pink Perfection
Clyde Vaughn

Minature


Green's Blues
Judy Kerr

Tray of three (any combination)

Star Above Star

Quentin Black

Tray of three (same variety)

Aunt Jetty Var
Owen J. Light

Section V: Sprays

Best Spray

Marti
Bruce Musselman



Runner Up

Green's Blues
Al & Vickie Baugh

 

SPECIAL AWARDS

Best unprotected 'Pink Perfection' bloom
Alma Jordan Memorial Award


Pink Perfection
F. Norman Vickers

Best Pensacola developed variety bloom
John Edwards Five Flags Award


Lady Laura
James & Elaine Smelley

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award

Key Berridge
Walter & Alice Creighton

Best Peggy's Blush
Don and Peggy Appelgate Award

Peggy's Blush
Roger Vinson