Pensacola Camellia Club Sweetie Pie  Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2008 Show

BEST OF SHOW

Frank Houser - Variegated
Dr. William Bennett

BEST OPEN BLOOM



Black Magic
Vernon Vinson
BEST PROTECTED

Frank Houser
Jim and Elaine Smelley

 

 SWEEPSTAKES:

Open


Rena Swick - Variegated

Roger Vinson
Runner Up

Frank Houser
Vernon Vinson
Protected

Black Knight - Variegated
Walter Creighton
Runner Up

Phil Piet
Jim and Elaine Smelley

 

COURT OF HONOR:

Open

Valentine Day - Peggy & Bob Kammer
Mattia R -
Annette Tores
Tom Prekins -
Alton LeFebure
Garden Glory -
Michael Hollis
Button'n Bows -
Michael Hollis
Black Lace -
Walter Creighton
Little Babe, V - Tom Warrner
Royal Velvett -
Vernon Vinson
Protected

Elaine's Betty - Jim and Elaine Smelley
Little Slam-
Jim and Elaine Smelley
Button'n Bows - Walter Creighton
Anticipation - Walter Creighton
Showtime -
Walter Creighton
Black Lace -
Walter Creighton
Frank Houser - Walter Creighton
Red Hots -
Walter Creighton

 
OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large

Edna Bass, V
Al & Vickie Baugh
Runner Up

Showtime
Don and Peg Applegate
Large

Royal Velvet, V
Alton LeFerver
Runner Up

Tomorrow Park Hill
Vernon Vinson
Medium to Large

Tama Glitters
N.C. & Laure Barnard

Runner Up

 

Grand Marshal
 Reid Leonard

Medium

October Affair
Michael Hollis
Runner Up

Sawada's Dream
William Lang
Small

Les Marbury
Skip Vogelsang
Runner Up

Something Beautiful
N.C. & Laure Barnard
Miniature

Something Beautiful
Earl & Elaine Comstock
Runner Up

White

Alba Plena
Dante Kahn
 

Class B: Reticulata: (Includes hybrids w/ reticulata parentage) (in open)

Very Large

Phyllis Hunt
Dr. William Bennett
Runner Up

Dream Girl
Don Applegate
Large

Miss Tulare
Skip Vogelsang

 Medium or Small

 

Betty Ridley

Richard J. Hooton, Jr.

Class C: Non-Reticulata Hybrids

Large/Very Large

Cile Mitchell
Vernon Vinson
Runner Up

Cile Mitchell, V
Annette Tores
Medium

Joe Nucco
Skip Vogelsang

Medium

 

 

Coral Delight
Anne Hooton

Class D: Trays

Tray of three Japonica

No Award
Tray of three Reticulata

No Award
Tray of three Hybrid/Other Species

No Award
Tray of five (any combination)

Kiku Touji
Steve Caton

Class E: Miniature Hybrids (Reticulata & Non-Reticulata)

Best Bloom

Buttermint
William Curry

Runner Up

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large

Edna Bass
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

 Lauren Tudor, Pink
Walter Creighton
Large

Carter's Sunbust Blush
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Helen Bower, V
Walter Creighton
Medium to Large

Grand Marshal, V
Walter Creighton
Runner Up

Betty Shieffield
Walter Creighton
Medium

Campari
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Black Magic
Walter Creighton
Small

Tama Peacock
Walter Creighton
Runner Up

Little Babe, V
Walter Creighton
Miniature

Mansize
Walter Creighton
Runner Up

Sue Kendall
Jim and Elaine Smelley
White

Dorothy Chester
Jim and Elaine Smelley
 

Class B: Reticulata & Reticulata Hybrids

Very Large

Miss Sally
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Pleasant Memories
Walter Creighton
Large

Valentine Day, V
Walter Creighton

 Small/Medium

 

Louis Boudreaux

walter Creighton

Class C: Hybrid (non-retic) (protected)

Large/Very Large

Mona Jury, V
Jim and Elaine Smelley
Runner Up

Mona Jury, V
Walter Creighton
Medium

Julia
Walter Creighton
 
Small

Soring Daze
Walter Creighton
 

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica

Phil Piet
Jim and Elaine Smelley
Tray of three Reticulata

No Award
Tray of three Hybrid/Other Species

No Award
Tray of five (any combination)

Junior Prom
Walter Creighton

Class E: Miniature Hybrids (Reticulata & Non-Reticulata)

Best Bloom

 

Runner Up

 

Section III: Species, Seedlings, and Mutations


Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Best Bloom

See Special Awards

Runner Up

Granthamiana
Reid Leonard

Class B:  Seedlings

Best Very Large or Large

2001-1K
Vernan Howell
Best Medium or Smaller Bloom

Lundy's Legacy
Dr. Lundy

Section IV: Novice/Student

Large to Very Large

Woodville Red
Judy & Bill Andrews
Medium

Early Autum
Norme English
Small

Pink Perfection
Clyde Vaughn
Tray of three (same variety)



Prof. C.S. Sargent
Debbie Black

Section V: Sprays

Best Spray
See Special awards


Runner Up

Peggy's Blush
John Davy

 

SPECIAL AWARDS

Best protected bloom
Jesse & Mary Anna Barfield Memorial Award


Ray Gentry
Jim and Elaine Smelley
Best unprotected bloom
John R. & Jean Comber Memorial Award


Black Magic
Vernon Vinson

Best species bloom
Richard J. Hooton, Sr. Memorial Award


Vernalis, Star Above Star
Don Warner

Best unprotected 'Pink Perfection' bloom
Alma Jordan Memorial Award


Pink Perfection
Peggy & Bob Kammer
Best Pensacola developed variety bloom
John Edwards Five Flags Award


Peggy's Blush
John Davey
Best spray
Frank & Beaulah Bobe Memorial Award


Kanjiro
Margaret DeArmon

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award



Key Berridge
Dick Hooten
Best Peggy's Blush
Don and Peggy Appelgate Award

 

Peggy's Blush
Gabriel Olson

Best Unprotected Tray of Three Japonica
Charles and Jeanne Earnest Award

Rutledge Minnix
Al Baugh